UMÝVANIE MALÉHO DIEŤAŤA

mytí malého dítěte

Takmer všetky deti kúpanie milujú. V miestnosti, kde budete bábätko kúpať, by malo byť teplo. Napusťte vaničku, teplotu vody zistíte teplomerom, alebo ponorením lakťa do vody. Teplota vody by mala mať telesnú teplotu a dosahovať výšky max. 10 cm, do vody môžete dať detskú penu. Bábätko držte pevne v oboch rukách a pomaly dávajte do vody najprv nožičky a zadoček. Ak nepoužívate vo vani ležadlo, držte jednou rukou hlavičku stále nad vodou a druhou rukou začnite pomaly umývať telíčko. Pri kúpaní sa na bábätko usmievajte a rozprávajte naňho. Na kúpanie stačia 2–3 minúty, dávajte si pozor pri vyberaní bábätka z vaničky, keď je jeho telíčko mokré a môže byť klzké. Položte ho na pripravenú rozloženú osušku a utrite do sucha.

Odpoveď na otázku: “Ako na kúpanie bábätka?” nájdete v článku TU.

Nikdy nenechávajte dieťa vo vode bez dozoru!
Čistite len viditeľné časti tela, nepokúšajte sa napr. vyčistiť vnútrajšok nosu a uší, odstraňujte len viditeľný hlien alebo ušný maz. Mohlo by sa stať, že nečistoty zatlačíte hlboko dovnútra.
Chlapčekovi sa nepokúšajte sťahovať predkožku, mohlo by dôjsť k jej zraneniu (natrhnutiu).
U dievčat utierajte rozkrok vždy odpredu dozadu, aby sa nezaniesli baktérie do pošvy.
Umytie zadočku nechávajte až na koniec kúpania.

děti, které nesnášejí koupání

Deti, ktoré neznášajú kúpanie

Niektoré bábätká sa môžu kúpania báť alebo sa im v nejakom období prestane páčiť. V tomto období dieťa nekúpte, ale len umývajte žinkou či hubkou. Po 3 týždňoch skúste kúpanie znova. Skúste sa vo vode hrať, použite hračky do vody, spievajte mu, hovorte a usmievajte sa naň. Urobte mu z kúpania príjemný zážitok.

stříhání nehtů, čištění uší a pupíku

Strihanie nechtov, čistenie uší a pupku

Novorodenec by mal mať nechty vždy nakrátko ostrihané, aby sa nepoškrabal. Nechtíky sú mäkké, a preto je dobré zaobstarať si špeciálne nožnice na detské nechty, či klieštiky. Nechty strihajte vždy rovno, aby na krajoch nezarastali do kože. U bábätiek je lepšie strihať nechty, keď spí.

Uši čistite len vo viditeľnej časti, aby ste nezatlačili ušný maz hlboko do ucha. Na čistenie používajte špeciálne vatové tyčinky.

U čerstvo narodených detí sa musí starostlivo ošetriť zaschnutý pupočný pahýľ, ktorý odpadne asi po týždni. Pahýľ čistite kúskom vaty a čistou vodou, vždy dôkladne osušte. Ak je po odpadnutí pahýľa pupok začervenaný, opuchnutý alebo z nej tečie hnis, obraťte sa na lekára.

Nielen starostlivosť o pokožku je dôležitá, ale tiež o zúbky. Ako sa o nich starať sa dočítate TU.