18. – 22. TÝŽDEŇ TEHOTENSTVA

Zmeny sfarbenia kože sú bežné. Pigmentované oblasti, ako sú dvorce prsných bradaviek, materské znamienka a pehy, tmavnú. Vzhľadom k tomu, že sa zastavil prirodzený cyklus padania vlasov, ktorý bude znovu pokračovať až po pôrode, vlasy vypadajú hustejšie. Zvýšené krvné zásobenie panvovej oblasti spolu so zvýšenou citlivosťou bradaviek sa podieľa na lepšom dosahovaní orgazmu. Vrchol maternice môžete teraz cítiť blízko pupku.

18. týden těhotenství

18. týždeň tehotenstva (dieťa má 16 týždňov)

Dieťa meria od temena po zadoček asi 12,5 až 14 cm a váži asi 150 g.

Začína veľmi aktívna fáza, vaše dieťa v prudkom vývoji už nič nezastaví. Krúti sa, otáča, vrtí, pichá a kope a precvičuje svoje reflexné pohyby. V rýchlo rastúcich pľúcach sa začínajú vyvíjať drobné vzduchové vačky. Na prstoch sa vytvárajú brušká a na koži sa začínajú objavovať jedinečné víry a závity, ktoré tvoria jeho odtlačky prstov, tzv. papilárne línie. Oči sa presúvajú do svojej správnej polohy. Smolka (prvá stolica) sa hromadí v črevách. U chlapca sa začína tvoriť prostata.

19. týden těhotenství

19. týždeň tehotenstva (dieťa má 17 týždňov)

Dieťa meria od temena po zadoček asi 13 až 15 cm a váži asi 200 g.

Žľazy v koži dieťaťa vylučujú hustú bielu mastnú látku, novorodenecký maz. Účinkuje ako bariéra proti pôsobeniu vody, a tak chráni kožu pred maceráciou v amniotickej tekutine. Nervové vlákna v celom tele sa pokrývajú tzv. myelínovou pošvou. Myelín je látka, ktorá vlákno izoluje a umožňuje hladký, rýchly prenos informácie potrebnej pre uskutočňovanie koordinovaných obratných pohybov. Zle koordinované pohyby novorodencov, najmä tých predčasne narodených, sú väčšinou spôsobené nedokonale vyvinutou myelínovou pošvou. Tráviace ústrojenstvo dieťaťa začína tvoriť žalúdočné šťavy, ktoré pomáhajú vstrebávať amniotickú tekutinu, ktorá sa potom filtruje v obličkách a je vylúčená späť do amniotického vaku.

20. týždeň tehotenstva

20. týždeň tehotenstva (dieťa má 18 týždňov)

Dieťa meria od temena po zadoček asi 14 až 16 cm a váži 255 g.

Ste v polovici tehotenstva, dieťa je uprostred svojho vývoja. Je stále drobné, ale rýchlo rastie. Teraz sa nachádza v kľúčovom štádiu vývoja zmyslov: chuti, čuchu, sluchu, zraku a hmatu. Teraz môže dieťa konečne počuť a rozoznať váš hlas. V určitých oblastiach mozgu sa vyvíjajú nervové bunky, ktoré odpovedajú na podnety zmyslových orgánov. Zvyšovanie počtu nervových buniek sa spomaľuje, ale začínajú sa utvárať zložité spojenia potrebné k rozvoju pamäti a funkcie myslenia. Ak čakáte dievča, už má vo vaječníku 2 milióny vajíčok. Avšak v dobe narodenia je tento počet zredukovaný len na milión. Vzhľadom k tomu, že nervový a svalový systém je už dostatočne vyvinutý, dieťa si dostatočne užíva preťahovanie končatín.

21. týden těhotenství

21. týždeň tehotenstva (dieťa má 19 týždňov)

Dieťa meria od temena po zadoček asi 16 cm a váži asi 300 g.

Tráviaci systém dieťaťa je dostatočne vyvinutý na to, aby vstrebával vodu z prehltnutej amniotickej tekutiny. Ku koncu tehotenstva dieťa prehltne viac než 500 ml amniotickej tekutiny za 24 hodín. V ranných štádiách je amniotická tekutina tvorená placentou. Od chvíle, kedy začnú pracovať obličky dieťaťa, zhruba v štyroch mesiacoch, preberajú túto produkciu. Aj keď obličky dieťaťa odstránia niečo z odpadových produktov z krvi a tvoria moč, nie je v amniotickej tekutine obsiahnutého veľa moču. Väčšinu odpadových látok odvádza jeho krv do placenty a cez ňu sú posielané do vášho krvného obehu a potom sú filtrované vo vašich obličkách. Zmysly, ktoré bude dieťa používať k získavaniu informácií o svete, sa vyvíjajú každým dňom. Na jazyku vznikajú chuťové poháriky a vývoj mozgu a nervových zakončení je dostatočne pokročilý na to, aby dieťa mohlo používať hmat.

22. týden těhotenství

22. týždeň tehotenstva (dieťa má 20 týždňov)

Dieťa meria od temena po zadoček asi 19 cm a váži asi 350 g.

Dieťa má už potné žľazy a jeho koža je menej priesvitná, aj keď krvné cievy sú stále vidieť. Celkom utvorené sú nechty a pokračujú v raste. U chlapca začínajú zostupovať semenníky z panvy do miešku. V semenníkoch sa už tvoria primitívne spermie. Mozog dieťaťa teraz začína rýchlo rásť, zvlášť štruktúry v centre mozgu, kde vznikajú mozgové bunky. Táto oblasť zmizne pred pôrodom, ale mozog pokračuje v raste do piatich rokov.