32. – 36. TÝŽDEŇ TEHOTENSTVA

Placenta je maximálne zrelá asi v 34. týždni a potom začína starnúť. Objem krvi vo vašom tele sa po prvých dvoch trimestroch zvýšil o 50 %. Po 34. týždni už zostáva až do pôrodu rovnaký. V tejto fáze býva častým príznakom pocit mravenčenia alebo tlaku v panvovej oblasti, spôsobený presunom dieťaťa dolu. Bradavky sa zväčšujú a prsia sú ťažšie.

32. týden těhotenství

32. týždeň tehotenstva (dieťa má 30 týždňov)

Dieťa meria od temena po zadoček asi 29 cm a váži 1,8 kg.

Všetky zmysly pracujú. Dieťa môže predviesť novú schopnosť – otáčanie hlavičky zo strany na stranu. Pokračuje v precvičovaní otvárania a zatvárania očí, ale 90 až 95 % dňa prespí. Orgány pokračujú vo svojom zrení, nechty sú hotové a vlásky na hlavičke stále rastú. Pokračujú „lekcie dýchania“, ktoré pomáhajú pľúcam silnieť a dozrievať. Súčasné výskumy ukazujú, že toto životne dôležité cvičenie tiež podporuje tvorbu surfaktantu, bielkoviny nevyhnutnej pre zdravý vývoj pľúc.

33. týden těhotenství

33. týždeň tehotenstva (dieťa má 31 týždňov)

Dieťa meria od temena po zadoček 30 cm a váži takmer 2 kg.

Amniotická tekutina má vysokú hladinu, ktorá takto ostane až do pôrodu. Rýchly rast mozgu zväčšuje veľkosť hlavičky v tomto týždni o približne 9,5 mm. Pokračuje hromadenie podkožného tuku a to mení farbu kože z červenej na ružovú. V týchto dňoch dieťa nemá dostatočný priestor, takže jeho pohyby cítite skôr ako pretáčanie než kopanie; konečne budete ušetrená všetkých tých kopancov do rebier. Môžete si tiež všimnúť, že niektorá vaša činnosť vyvolá jeho pohyby. Napríklad ich ovplyvní množstvo a doba jedla, vaša poloha a zvuky z okolitého sveta. To všetko môže ovplyvniť mieru aktivity plodu. Každý deň si vyhraďte čas na odpočinok a kontrolu jeho pohybov. Lekár je vám schopný povedať, ako veľmi by ste mali pohyby cítiť. Napríklad vám môže povedať, aby ste očakávali asi šesť pohybov za hodinu, ale nie po celý deň.

34. týden těhotenství

34. týždeň tehotenstva (dieťa má 32 týždňov)

Dieťa meria od temena po zadoček asi 32 cm a váži takmer 2,275 g.

Vyvíja sa imunitný systém nevyhnutný pre boj s miernou infekciou. Končeky prstov sú drobné, ale majú ostré nechty. Dieťa je teraz príliš veľké na to, aby sa vznášalo v amniotickej tekutine; jeho pohyby sú silnejšie a pomalšie. Môže sa usídliť v polohe hlavou dolu, ale 3 až 4 % všetkých detí sú v polohe zadočkom alebo nožičkami smerom k hrdlu maternice v tzv. polohe koncom panvovým. Lekár môže niekedy dieťa podporiť v otáčaní do správnej polohy. To predstavuje ručnú manipuláciu dieťaťom cez brucho a je lepšie pritom matku hospitalizovať, aby mohla byť ona aj dieťa pod kontrolou. U dvojčiat môže zaujať polohu hlavičkou dolu len jedno z detí, zatiaľčo jeho dvojča sa mu prispôsobí, ako najlepšie bude vedieť.

35. týden těhotenství

35. týždeň tehotenstva (dieťa má 33 týždňov)

Dieťa meria od temena po zadoček asi 33 cm a váži cez 2,55 kg.

Deväťdesiat deväť detí zo sto narodených v tomto termíne prežije bez väčších problémov. Centrálny nervový systém je zrelý, tráviaci systém je takmer kompletný, pľúca sú obvykle celkom zrelé, a ak sa dieťa narodí predčasne v tomto štádiu, dýchacie ťažkosti pravdepodobne nevzniknú. Horné a dolné končatiny sa jasne a zretelne zaguľaťujú. Prakticky je dieťa tak veľké, že zaberá väčšinu maternice; má menej priestoru k pohybu. U dvojčiat sú podmienky ešte tesnejšie.

36. týden těhotenství

36. týždeň tehotenstva (dieťa má 34 týždňov)

Dieťa meria od temena po zadoček asi 34 cm a váži asi 2,75 kg.

Nemyslite si, že budete cítiť pohyby plodu inak než doposiaľ, a to aj napriek tomu, že je v maternici už veľmi tesno. Vzhľadom k tesnému priestoru sa môže dieťa menej hýbať, ale jeho pohyby sú silnejšie a výraznejšie. Pod svojou kožou môžete vidieť obrysy niektorých jeho telesných častí, napríklad lakte alebo päty. Od tejto chvíle je väčšina detí pripravená na pôrod v polohe hlavičkou dolu.