DETSKÉ PRÍKRMY

Od ukončeného 4. mesiaca začne bábätko ochutnávať pevnú stravu. Keď je dieťa spokojné len o samotnom mlieku, nie je nutné ponáhľať sa so zavádzaním príkrmov. Na začiatku si bude zvykať na nové chute, inú konzistenciu stravy, a jedenie lyžičkou. Mlieko bude aj naďalej poskytovať celú jeho výživu. Nové jedlo dieťaťu ponúknite ráno alebo na obed. Nové jedlo nepodávajte večer, ak by jedlo bábätko podráždilo, prebdeli by ste noc. Skúste najprv dieťaťu podať trochu mlieka, tým trochu utíšite hlad a potom skúste lyžičku s príkrmom.

Potrebné vybavenie

Pre zavádzanie prvých príkrmov vám bude stačiť plastová lyžička, miska, podbradník, tyčový mixér či parný mixér. Neskôr bude potrebovať vysokú stoličku, ale až keď bude stabilne sedieť a tiež hrnček.

potrebné vybavenie na kŕmenie
  • Plastový riad sa predáva v rôznych tvaroch či farbách, niektoré menia farbu podľa teploty pokrmu, niektoré mištičky majú prísavku, aby ich nebolo možné prevrhnúť. Pravdepodobne budete musieť vyskúšať aj viac druhov lyžičiek.
  • Podbradníkov je tiež viac druhov, od jednorazových papierových, ktoré sa hodia skôr na cestu, cez látkové, látkové s rukávmi, či plastové. Záleží na vašom dieťatku, čo mu bude vyhovovať, niektoré deti neznesú napr. ten plastový.
  • Hrnčekov možno budete tiež musieť vyskúšať viac, niektoré deti radi používajú dlho fľaštičku s cumlíkom, niekomu vyhovuje viac fľaštička s pítkom alebo slamkou.
  • Vysokú stoličku bude dieťa potrebovať, až bude samo stabilne sedieť. Vždy ho v nej zaistite bezpečnostnými popruhmi. Pre väčšie deti (približne od 18 mesiacov) sú potom vhodné nástavce na normálnu stoličku. Nástavec sa pripevní k stoličke a je to bezpečnejšie než dávať na stoličku vankúš, ktorý ľahko skĺzne.

Na výlety sa vám bude hodiť desiatový hrnček click-lock, ktorého recenziu si môžete prečítať TU.

ČÍM DIEŤA KŔMIŤ?

Najlepšie jedlo pre vaše dieťaťko je to, ktoré mu doma pripravíte či uvaríte. V prípade, že nestíhate dieťatku uvariť, či vyrážate na cesty, sú vhodné príkrmy vo fľaštičkách, ktoré len ohrejete vo vode. Štruktúru a konzistenciu prispôsobte veku dieťaťa, aby sa mu dobre prehĺtalo. Jedlo nakrájané na malé kúsky, roztlačené vidličkou, či rozmixované môžete rozriediť prevarenou vodou, mliekom (materským či umelým), nesoleným vývarom alebo ovocnou šťavou. Pokrmy sa podávajú vlažné. Do jedného roka veku dieťaťa nedávajte do jedla soľ, orechy, tučné potraviny, vyhýbajte sa mäkkým syrom, kravskému mlieku či medu. Prečítajte si články veľkého stravovacieho sprievodcuveľký test príkrmov alebo začíname s príkrmami, kedy je ten správny čas.

Prvé príkrmy, ako na to? Začínajte zeleninou ako je mrkva, brokolica či karfiol. Zeleninu či ovocie vždy starostlivo umyte, očistite, zbavte kôstok či vlákien a varte vo vode či pare.

Tipy na zaujímavé videorecepty:

Hráškové pyré s cuketou a mätou TU

Broskyňový rýžový puding s vanilkou a škoricou TU

Pyré z marhúl’, hrušky a kokosového oleja TU

Banánové pyré s kokosovým mliekom a škoricou TU

Voňavé jabĺčka so škoricou TU

Mäsové guličky do rúčky TU

Chutný príkrm – quinoa, maliny a broskyne TU

Ako správne zamraziť detské príkrmy

Veľké porovnanie príkrmov

ALERGIE

Ak je v rodine potravinová alergia, dávajte dieťaťu každý nový pokrm samostatne a počkajte min. 24 hodín, či sa dostaví alebo nedostaví nejaká reakcia – hnačka, zvracanie či vyrážka. Viac o detských alergiách sa dozviete TU.

hnačka

Hnačka

zvracanie

Zvracanie

vyrážka

Vyrážka

extrémne podráždenie

Extrémne podráždenie

nízky prírastok

Nízky prírastok

plynatosť

Plynatosť

krv v stolici

Krv v stolici

reflux

Reflux

DIEŤA ZAČÍNA JESŤ SAMO

So zavádzaním príkrmov bude mať dieťa tendenciu sa začať kŕmiť samé, ale ešte ubehne nejaký čas, než bude schopné sa samé najesť. Pripravte sa na to, že zo začiatku urobí neporiadok, jedlo bude mať po celej tvári, vlasoch, na oblečení a časť jedla skončí aj na stole a podlahe. Aj v tomto prípade dieťa povzbudzujte.

Na začiatku kŕmenia majte misku z dosahu a kŕmte ho sama,
ale akonáhle už je čiastočne najedené, tak ho do kŕmenia zapojte
a pokračujte v kŕmení lyžičkou. Keď vám berie vašu lyžičku, dajte mu jeho vlastnú.

V článku Samostatné jedenie, čo všetko pre svojho drobčeka potrebujete sa dozviete ďalšie informácie.

Širokú ponuku príkrmov – ovocných, zeleninových i s mäsom ponúkame na Feedo.sk v kategórii Príkrmy.