TEHOTENSTVO PRE OTCA

Aj pre otca je tehotenstvo manželky či partnerky veľkou zmenou. Mal by byť žene oporou a pomôcť jej s vyberaním výbavičky pre bábätko, s prípravou detskej izby, tiež by sa s ňou mal pripravovať na pôrod, a to aj v prípade, že sa ho nebude účastniť.

nezvyklosti otcovství

Nezvyklosti otcovstva

Správa o tom, že budete otcom, vo vás môže vyvolať zmiešané pocity – šťastie a radosť, ale zároveň aj neistotu. Stať sa otcom je jednou z najdôležitejších udalostí v živote muža. Ako bude tehotenstvo postupovať, tak sa budú meniť aj vaše a partnerkine pocity. Niektorí muži sa počas tehotenstva partnerky cítia trochu odstrčení, snažte sa partnerke čo najviac pomáhať a doprevádzať ju na kontroly k lekárovi, na predpôrodné kurzy a ďalšie aktivity spojené s tehotenstvom.

přemýšlení o budoucnosti s miminkem

Premýšľanie o budúcnosti

Ako otec zvážte otcovskú dovolenku, kedy budete môcť pomôcť manželke/partnerke v prvých dňoch po pôrode. Tiež môžete naviazať bližší vzťah s bábätkom. Ak máte v pláne stále pracovať na plný úväzok, snažte sa čo najviac voľného času tráviť s dieťaťom. Pomáhajte s kúpaním, nočným kŕmením či prebaľovaním. Tým aj manželke/partnerke poskytnete voľný čas, ktorý bude mať len pre seba. Buďte oporou.

dejte vztahu nový rozměr

Dajte vzťahu nový rozmer

V tehotenstve je pre partnerku dôležitý pocit bezpečia, pri ktorom hrajete vy dôležitú rolu. Hovorte o svojich pocitoch, buďte citlivý, naslúchajte partnerke. K veľkej zmene môže dôjsť aj vo vašom sexuálnom živote, nemusíte sa obávať o bábätko rastúce v brušku. Oblé krivky partnerky vás môžu vzrušovať a môže vám prísť viac príťažlivá. To môže zvýšiť vašu sexuálnu túžbu, ale pozor na zmeny nálad partnerky, spôsobené hormonálnymi zmenami v jej tele. V tomto období by ste mal byť citlivý a prispôsobiť sa túžbam a potrebám partnerky.

Snažte sa partnerke pomáhať, napríklad spoločným nakupovaním, aby budúca mamička nemusela nosiť ťažký nákup. Zapojte sa tiež do nakupovania prvej výbavičky.

Môžete so svoju tehotnou partnerkou začať cvičiť alebo aspoň chodiť na prechádzky, čo prospeje vášmu telu a strávite spoločný čas.

Ako sa mení telo budúcej mamičky, tak sa môžu objaviť bolesti chrbta či nôh, preto jej prídu vhod jemné masáže chrbta, šije či nôh.

Začnite spoločne pripravovať detskú izbu, vyberte a zmontujte nábytok, vyberte tapetu, izbu vymaľujte.

Choďte na predpôrodný kurz, kde sa dozviete podrobné informácie o vašej roli pri pôrode a ako môžete byť nápomocným.

Pomôže vám článok: Ako pochopiť tehotnú ženu.

vaše role při porodu

Vaša rola pri pôrode

V dnešnej dobe je až 90 % partnerov pri pôrode. V prípade, že sa dohodnete s partnerkou, že budete prítomný pri pôrode, tak by ste sa na to mali spoločne pripraviť. Navštívte predpôrodný kurz, choďte sa pozrieť do pôrodnice a prečítajte si nejakú knihu či niekoľko článkov o pôrode. Pri samotnom pôrode môžete byť prekvapený stonaním a výkrikmi partnerky, množstvom krvi, hlienom či výlučkami.

Pôrod málokedy začne v predpokladanom termíne a nemusí vždy prebiehať hladko a niekedy môže trvať hodiny, avšak vždy zachovajte chladnú hlavu. Pre partnerku ste tu oporou, o ostatné sa postará skúsený personál pôrodnice.

Pri pôrode môžete partnerku držať za ruku, podopierať ju pri chôdzi, masírovať jej chrbát či krk, vykonávať spoločne dychové cvičenie. V priebehu pôrodu, hlavne pri kontrakciách môže dochádzať k nečakaným emocionálnym reakciám partnerky.

V niektorých okamihoch môžete mať pocit na omdletie či na zvracanie, čo nie je neobvyklé. Keď táto chvíľa nastane, je lepšie pozerať sa inam, napr. na tvár partnerky, alebo si na chvíľu sadnúť a dať hlavu medzi kolená, kým vám nebude lepšie.

Ak si nie ste pri pôrode niečím istý, opýtajte sa zdravotného personálu, aby ste si bol istý, že pôrod prebieha v poriadku.

V prípade, že nechcete byť pri pôrode už z akéhokoľvek dôvodu, je dobré byť s partnerkou aspoň v prvej dobe pôrodnej.

jak zvládnout náhlý porod

Ako zvládnuť náhly pôrod

Je málo pravdepodobné, že vaša partnerka bude náhle rodiť, je však dôležité vedieť, ako sa v tejto náhlej situácii zachovať. V prvom prípade zavolajte 155 a poskytnite všetky informácie o aktuálnom stave. Snažte sa partnerku upokojiť a pomôžte jej ľahnúť si na chrbát s pokrčenými kolenami.

Pod partnerku dajte čisté uteráky a dôkladne si umyte ruky. Podľa inštrukcií zdravotníka na telefóne hovorte partnerke, čo má robiť. Mala by tlačiť, až keď vidíte hlavičku, vždy pri každej kontrakcii. Podoprite rukou hlavičku, aby nevykĺzla.

Až keď je hlavička vonku, skontrolujte, či nie je pupočná šnúra obtočená okolo krku. V prípade, že áno a je voľná, môžete ju dať jemne dolu. Čistým uterákom očistite nos a ústa.  Dajte obe ruky pod hlavičku a požiadajte partnerku, aby tlačila do tej doby, než vyjdú ramienka. Podopierajte bábätku hlavičku a ramienka, kým nevyjde celé telíčko.

Ihneď po pôrode položte bábätko na brucho mamičky, prikryte ho uterákom a nechajte ho u nej. Neprestrihávajte pupočnú šnúru. Partnerka by mala ešte zatlačiť, aby porodila placentu. Placentu dajte do misky, aby ju mohol skontrolovať lekár.