VAŠA ŠANCA OTEHOTNIEŤ

Niektoré ženy otehotnejú veľmi ľahko, stále viac žien má však s otehotnením problémy, a to aj napriek tomu, že nemajú žiadne zdravotné problémy. Niektoré veci môžete ovplyvniť sama, a to napr.: najvhodnejší čas a optimálny počet milovaní, zdravé stravovanie a zdravý životný štýl. Akú veľkú šancu na otehotnenie máte? Tak to je závislé na niekoľkých aspektoch, ako napr. pravidelný pohlavný styk, zdravá strava, zdravý životný štýl, pravidelné cvičenie atď. Ďalšie zaujímavé informácie sa dozviete v článkoch: Keď bábätko neprichádza a 12 mýtov a faktov o neplodnosti.

U párov, ktoré majú pravidelný pohlavný styk, otehotnie v priemere:
do šiestich mesiacov
do roka
do 18 mesiacov
Chcete vedieť, kedy máte ovuláciu a kedy máte šancu otehotnieť? Stačí zadať dátum vašej poslednej menštruácie a dĺžku periódy.

Ak sa pokúšate otehotnieť, svoje šance môžete zvýšiť pomocou nasledujúcich rád:

pravidelné cvičení
vyvážená strava

Pravidelné cvičenie

Cvičenie nielen zlepší vašu fyzickú kondíciu, ale pomôže aj zredukovať stres, pôsobí relaxačne a podporuje dobrý spánok, Začnite cvičiť už pred otehotnením – pomôže vám to!

Celková zdravotná prehliadka

Navštívte svojho lekára, aby ste zistili, či ste v dobrej fyzickej kondícii.

Sledovanie doby ovulácie

Môžete ju zistiť pomocou menštruačného kalendára, lebo ovulácia obvykle prebieha 14 dní pred menštruáciou. Ďalej tiež meraním telesnej teploty alebo pomocou ovulačného testu.

Vyhnúť sa fajčeniu

Fajčenie nielen celkovo poškodzuje zdravie, ale môže negatívne ovplyvniť aj tvorbu spermií u partnera.

Vyvážená strava

Jedzte dostatočné množstvo vitamínu B12, ktorý je obsiahnutý v mäse, rybách, vajíčkach a mlieku. Ešte dôležitejšie je užívanie prípravku kyseliny listovej ako doplnku potravy.

Trápi vás neplodnosť a plánujete umelé oplodnenie?

Každým rokom bohužiaľ stúpa počet párov, ktoré majú problémy s otehotnením. Niekedy pomôže zmeniť životný štýl (vyhýbať sa stresu), upraviť jedálniček, prestať fajčiť a piť alkohol. V niektorých prípadoch musia neplodné páry podstúpiť liečbu neplodnosti metódami asistovanej reprodukcie. Podľa štatistík je každé desiate dieťa z umelého oplodnenia. Neplodnosť definujeme ako neschopnosť otehotnieť po jednom roku pravidelného nechráneného styku. U žien nad 32 rokov sa odporúča základné vyšetrenie páru už po pol roku pravidelného nechráneného styku.

Mapa reprodukčných centier v SR